flock.ir

آموزش

1 - فلوک چیست ؟
2 - کاربردهای چاپ فلوک
3 - آماده سازی میز کار
4 - کار با دستگاه
5 - نحوه چسب زنی روی لباس و انواع چسب
6 - نحوه پاشش روی لباس
7 - تست کیفیت چاپ

 

فلوک چیست ؟

چاپ فلوک پاشش الیاف مویی شکل که درازی آنها درحدود 1 میلیمتر هستند به روی کار است بگونه ای که نتیجه کار شبیه پارچه مخمل میگردد.برخورد الیاف به چسب روی کار باعث فرورفتن و چسبیدن الیاف در داخل چسب شده و پس از خشک شدن چسب ، ظاهری مانند تکه ای از پارچه مخمل پیدا می کند.
انتخاب چسب مناسب می تواند کمک زیادی در کیفیت کار داشته باشد اولا چسب پایه آب بهترین گزینه است زیرا جریان بار الکتریکی در آن بسهولت انجام می گیرد ، ثانیا نوع چسب از نظر ضد آب بودن یا هواخشک بودن و نظایر آن بسته به کاربرد انتخاب می گردد. هدف این است که الیاف به بهترین شکل داخل چسب وارد شده و تا زمان خشک شدن همانگونه باقی بماند . برای اینکه الیاف بصورت ایستاده قرار گیرد تانقش برجسته ایجاد گردد از میدان الکتریکی برای بار دار شدن الیاف استفاده می گردد .
ایجاد میدان دافعه بین الیاف بار دار باعث قرارگرفتن ایستاده الیاف می شود .اگر ولتاژباردار کننده وجود نداشته باشد الیاف بصورت خوابیده روی چسب افتاده و جلوه برجسته بودن طرح از بین می رود .
الیاف یا پودر رنگ ، هم از جهت رنگ و هم از جهت ابعاد دارای تنوع می باشند . این ابعاد از 0.5mm تا 10mm متغیر است .

 

 

کاربرد چاپ فلوک

این روش چاپ کاربردهای زیادی در صنایع نساجی برای ایجاد طرحهای مخملی روی لباس و پارچه دارد که از تیشرت های معمولی گرفته تا پارچه های مبلی که در کارخانه تولید می شوند از این تکنیک بهره می برند . ایجاد طرح برجسته روی لباس می تواند جلوه ای خاص به لباس بدهد . پوشش مخملی احساس نرمی به بیننده می دهد .

 

 

ایجاد طرح برجسته روی پارچه های مبلی ، پرده و ... باعث تمایز با نمونه های دیگر می شود .

 

 

همچنین در تزیین جعبه های کادویی ، مقوا های مصارف تزیینی و کارت های عروسی ، ورق های نایلونی ، عروسک ، لوازم تزیینی و آرایشی نظیر تل سر ، ساعت ، کفش کاربرد های مختلفی دارد .

 

 

در مجسمه سازی و تزیین وسایل و تولیدات ابتکاری کاربرد های فراوان دارد .

 

 

و حتی در صنایع خودرو سازی برای زه های لاستیکی دور شیشه پنجره خودرو ، همچنین برای دکور داخلی اتومبیل استفاده می گردد. برای جلوگیری از انعکاس نور از سطح داشبورد یا سطوح صاف نیز کاربرد دارد .

 

 

 

همچنین در ساخت دکور و طرح روی دیوار بکارمی رود .

 

 

 

در صنعت کفش ، کیف ، و صنایع وابسته چرمی کاربرد های مختلفی دارد . حتی در کاربردهای خاص نظیر پانل های اکوستیک مفید است .

 

آماده سازی کار برای پاشش پودر فلوک

اگر برای پارچه و مواردی از این دست که بصورت مسطح روی میز پهن می گردند استفاده می شود بهتر است زیر کار صفحه  فلزی باشد این کار بدین علت است که پودر ها پس از باردار شدن بعلت دافعه بین آنها و ظرف پودربه بیرون هل داده می شوند اما برای برخورد بهتر با کار وجود صفحه بدون بار ( صفحه فلزی متصل به ارت ) مفید است .
برای کار روی اجسام سه بعدی اتصال یک سیم نازک متصل به ارت به چسب روی کار به کیفیت نشستن پودر کمک می کند . ارت دراینجا یک اتصال به زمین است . برای این منظور یک سیم به اسکلت ساختمان ، لوله های فلزی آب یا شوفاژ ، و هر جسم فلزی بزرگی که روی زمین غیر عایق قرار دارد متصل می گردد. سر دیگر این سیم برای اتصال به دستگاه و میز کار قابل استفاده است .

 

کار با دستگاه

دستگاه دارای یک سیم زمین ( ارت ) است . ابتدا این سیم را توسط گیره سر آن به ارت کارگاه و به  میز وصل نمایید. با اتصال برق ، دستگاه آماده کار خواهد بود. در ظرف رنگ حدودا تا دوسوم ظرفیت کامل پودر رنگ بریزید درب ظرف را در جای خود قرار دهید و پس از روشن کردن دستگاه دسته پاشش را روی کار بگیرید و دکمه روی دستگاه را فشار دهید پودر شروع به پاشش می کند . با تکانهای ریز الیاف به هم چسبیده جدا شده و پاشش بهتر انجام می گیرد.
پودر های نو و باکیفیت بدون نیاز به تکان دادن شروع به خارج شدن از ظرف رنگ می شوند اما پودر های کهنه به هم گیر می کنند و از توری عبور نمی کند که عموما با تکان های ریز از هم باز می شوند . برای سطوح فرورفته قدرت زیاد مناسب نیست با تنظیم ولتاژ روی حداقل از پس زدن پودر بواسطه تجمع بار اضافی جلوگیری می شود .

 

نحوه چسب زنی روی کار و نواع چسب

در صورتی که هدف چاپ یک طرح روی سطح صاف باشد باید قبلا شابلون آن طرح ساخته شده باشد و چسب توسط شابلون روی کار انتقال یابد . یکی از موارد تاثیر گذار روی ظرافت کار مهارت در چسب زنی است .
با ساخت شابلون مناسب - که عموما از نوع سیلک ساخته می شوند – و چسب زنی صحیح طرح روی کار ایجاد می گردد . انتخاب نوع چسب نیز در جای خود از اهمیت ویژه ای برخوردار است . نوع چسب هوا خشک دارای سرعت عمل بیشتر و بی نیاز از خشک کن حرارتی است اما نوع چسب حرارتی دارای دوام بهتر و امکان چسب زنی همزمان تعداد زیاد کار است . می توان از روش های ابتکاری مثل چسب زنی با قلم مو و کشیدن نقش با دست بهره جست.

 

بازیافت پودر:

پودر های اضافی که به کار نچسبیده است مجددا قابل استفاده هستند برای جمع آوری سریع و تمیز پودرها بهتر است زیر کار توری یا محفظه ای تعبیه گردد تا هنگام کار پودر اضافی به زیر میز منتقل گردد تا بتوان آنها را براحتی جمع آوری کرد.
برخی برای بازیافت پودر های کهنه پیشنهاد می کنند که از اسپری کردن سرکه در پودر های کهنه یا گذاشتن پودر در فریزر کمک بگیرید . البته بعد از چند ساعت که دراین حالت باقی ماند باید الک شوند .
به هر حال به این موضوع باید توجه شود که پودرها در کیسه های پلاستیکی پلمپ شده هستند فقط زمانی که شروع به کار می کنید کیسه ها باز شوند و اگر تمامی پودر در یک وعده تمام نشد حتما در کیسه محکم بسته شود .

 

 

 

تست کیفیت چاپ

با نگه داشتن کار بصورت افقی در جلوی چشم و نگاه کردن از کنار آن می توان برجسته بودن کار را مشاهده کرد.

اگر کار قابل شستشو است تستها می توانند پس از آن نیز تکرار شوند .

 

شما اینجا هستید: Home آموزش

تبلیغات

خدمات چاپ نیک نام

 

خدمات چاپ نیکنام با سابقه بیش از 2 دهه در انجام امور چاپ تریکو مفتخر است به معرفی خدمات ذیل :

 

ارائه دهنده و مجری انواع چاپ مقاوم و بادوام تریکو و سیلک بامرغوبترین رنگهای خارجی

انجام چاپهای: فلوک تکرنگ و دورنگ – پلاستیسول - برجسته - برداشت - دیسکو - خاویاری و ...

آموزش عملی در کارگاه برای انجام موارد ذکر شده

 

تلفن : 22310043

موبایل : 09125073431 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید : Email